Dirbtinis intelektas (AI)
Dėl didelio dėmesio bei diskusijų galima suprasti, kodėl dauguma mano, jog dirbtinis intelektas (AI) iš esmės keičia kiekvieną pramonės šaką bei sektorių. Iš tikrųjų, pažanga įvairiose pramonės šakose bei jos pritaikymas skiriasi. Kai kuriose srityse, pavyzdžiui, sveikatos priežiūros bei ypač vėžio nustatyme – AI jau turi teigiamą poveikį, kitose – pažanga pastovesnė, pavyzdžiui, vaizdo stebėjime.
Šiandieninėje pramonėje vaizdo stebėjimo analizėje dažniausiai naudojamas kompiuterinis (angl. machine) arba gilus (angl. deep) mokymasis, tačiau tikimasi, jog ateityje ši technologija bus svarbi daugelio skirtingų produktų ir programų dalis. Laikui bėgant ji taps įprastu įrankiu programinės įrangos inžinieriams ir bus naudojama daugelyje skirtingų aplinkų ir įrenginių. Tačiau vėlgi, jos taikymą lems geriausi naudojimo atvejai, o ne pati technologija.
Debesų ir „kraštų“ – „edge“ kompiuterija
Debesų kompiuterija – paremta centralizuota sistema viename ar keliuose duomenų centruose. Daugėjant prijungtų prietaisų skaičiui – didėja ir duomenų kiekis. Tai gali būti ypač svarbu tokiose srityse kaip vaizdo stebėjimas, kur, nepaisant, tobulėjančių technologijų, skirtų sumažinti saugojimo ir pralaidumo poreikius, duomenų paklausa išlieka. Štai kur pasirodo „kraštų“ (angl. edge) kompiuterijos privalumas. Kaip pats pavadinimas ir nurodo, „kraštų“ kompiuterija apdoroja duomenis tinklo „pakraštyje“, ten, kur jutiklis surenka duomenis prieš perduodamas juos į duomenų centrą. Vaizdo stebėjimo srityje „kraštų“ kompiuterija reiškia duomenų apdorojimą pačioje kameroje. Pirmiausia, pirminis duomenų apdorojimas kameroje gali žymiai sumažinti duomenų perdavimo ir saugojimo pralaidumo reikalavimus. Be to, duomenys gali būti anonimizuojami ir užšifruojami prieš juos perduodant, atsižvelgus į saugumo ir privatumo problemas.
BDAR
2018-ieji gali būti laikomi metais, kai duomenų privatumo apsauga pasiekė aukščiausią tašką ypač siejant su asmenine informacija. Viešajam bei privačiam sektoriui, ES bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (GDPR) pateikė aukštesnius reikalavimus kaip rinkti, saugoti, dalintis bei naudoti asmeninę informaciją (įskaitant ir tą, kuri užfiksuojama vaizdo stebėjimo priemonėmis). Pasitikėjimas tarp organizacijų ir jos klientų tampa vis svarbesnis. Susirūpinimas dėl įmonių požiūrio į privatumą bei asmeninių duomenų panaudojimą išlieka vienu iš labiausiai paveikiančių pasitikėjimo verslu aspektų.
Kibernetinis saugumas
Ar ką nors, kas pasirodo kiekvienais metais ir kelia nuolatinius rūpesčius galima laikyti „tendencija“? Kad ir koks atsakymas į šį klausimą, neįmanoma neįtraukti kibernetinio saugumo, kai kalbama apie technologines tendencijas. Ši tema visada bus aktuali, nes kibernetiniai nusikaltėliai nenustos ieškoti pažeidžiamų vietų.
Viena ypatingai pažeidžiama sritis – tiekimo grandinė (angl. supply chain), kuriai dėl kibernetinio saugumo gerosios praktikos trūkumo, pažeidimai gali būti padaromi tiek naudojant programinę (angl. software), tiek aparatinę (angl. hardware) įrangą. Produktų kilmė kaip niekada yra svarbi. Gamintojai turi būti tikri, kad kiekviena jų tiekimo grandinės dalis yra tokia saugi, kokia turėtų būti.
Išmaniųjų technologijų nauda aplinkai
Jau teko matyti, kai vaizdo analitika gali būti naudojama kaip operatyvinio planavimo įrankis organizacijose, siekiančiose pagerinti energijos vartojimo efektyvumą biuruose. Tačiau naujo tipo sensoriai gali dar tiksliau pamatuoti poveikį aplinkai, pasitelkdami labai jautrias dirbtines „nosis“, o šiluminis vaizdas gali būti naudojamas energijos švaistymo vietoms nustatyti. Tokios programos sukuria organizacijoms pridėtinę vertę, taip padidindamos efektyvumą ir taupydamos išlaidas
Jutiklių integracija
Jutiklių sujungimas ir integravimas vienoje sistemoje – kita svarbi tendencija. Pavyzdžiui, aplinkos jutikliai, suaktyvina vaizdo ir šilumos kameras, kurios padeda nustatyti gaisrus ir išsiliejimus taip padėdami greičiau ir efektyviau reaguoti. Jeigu pažvelgtumėme į jutiklių diapazoną – nuo šiluminio iki judesio, nuo atmosferinio iki vaizdo – jų derinimo ir integravimo būdai yra begaliniai kaip ir gaunama nauda.
Straipsnis parengtas remiantis „AXIS communications“ įžvalgomis.