Ilgai skelbta grynųjų pinigų eros pabaiga taip ir neatėjo – panašu, kad ir neateis. Nei mokėjimai banko kortelėmis, nei išmaniuoju telefonu, nei internetu nepajėgė išstumti grynųjų pinigų cirkuliavimo, o naujausi duomenys rodo, kad nė vienoje valstybėje artimiausiu metu neatsiras visuomenės be grynųjų.
Grynaisiais pinigais vis dar atliekama apie 20 proc. viso pasaulio piniginių transakcijų, o kai kuriose šalyse, įskaitant ir Lietuvą, šis skaičius gerokai didesnis. 2018 m. Europos Centrinio Banko atliktos apklausos duomenimis euro zonos šalių gyventojai net 79 proc. mokėjimų apsipirkimo vietose atlieka grynaisiais pinigais, o bankinėmis kortelėmis – tik 19 proc. Tai reiškia, kad sklandūs, greiti, patogūs ir kontroliuojami grynųjų pinigų srautai išlieka itin svarbūs tiek vartotojui, tiek verslui, tiek nacionalinei ir pasaulinei ekonomikai.
Technologijos padeda išvengti nuostolių ir rizikų
Šiandienos tendencijos ir vartojimo įpročiai aiškiai rodo, kad grynieji pinigai niekur nedings, o saugus ir patogus jų srautų valdymas išlieka viena svarbiausių problemų tiek siekiant pažaboti šešėlinę ekonomiką, tiek ir užtikrinant stabilų verslo augimą. Atsiskaitymas grynaisiais pinigais susijęs su įvairiomis rizikomis, kurias dažniausiai nulemia žmogiškasis faktorius. Banknotus ir monetas reikia suskaičiuoti, patikrinti jų autentiškumą, darbo dienos pradžioje ir pabaigoje kasoje laikomus grynuosius perskaičiuoti. Kasos darbuotojams atliekant šiuos veiksmus, sunku visiškai eliminuoti klaidas (tyčines ar netyčines). Be to, grynųjų pinigų valdymas imlus laikui, o užtikrinti saugumą pakankamai sudėtinga.
Žmogiškojo faktoriaus sąlygojamus trūkumus visuose rinkos sektoriuje sėkmingai sprendžia automatizavimo sprendimai. Šiandien jie jau gali efektyviai padėti ir prekybinėms ar paslaugų organizacijoms, operuojančioms grynaisiais pinigais. Rinkoje neseniai pasirodė šios srities inovacija – pinigų valdymo įranga „Glory Cash Infinity.“ Visiškai novatoriška ir moderni grynųjų pinigų naudojimo sistema minimalizuoja, o kai kuriais atvejais – visiškai eliminuoja rizikas, susijusias su grynųjų pinigų naudojimu prekybos ir paslaugų sektoriuje.
Įdiegus „Glory CI“ aparatus, kasos darbuotojams nebereikia fiziškai liestis prie pinigų. Aparatas pats patikrina banknotų autentiškumą, taip visiškai dingsta padirbtų pinigų priėmimo rizika. Visą dieną pinigai yra laikomi saugiai užrakinti – aparatai yra kur kas atsparesni išoriniams išpuoliams, apiplėšimams ir vagystėms nei grynieji pinigai, laikomi kasoje. Taigi novatoriška įranga ne tik pašalina saugumo ir žmogiškųjų klaidų rizikas, bet ir sumažina išlaidas, skirtas valdyti pinigus bei sutaupo darbuotojų laiką.
Naujoves užtikrinant sklandų grynųjų pinigų valdymą siūlo UAB „Hansab“, jau ne kartą Lietuvos rinkai pristačiusi inovatyvius sprendimus, ilgainiui tapusius verslo ir vartotojų kasdienybe. Šios technologijos pradedamos diegti Pabaltijo regione: jas įsigijo „Aibė“ prekybos tinklas, taip pat „Apollo“ kino teatrai Estijoje, Latvijoje bei Lietuvoje (Panevėžyje).
Plačiau skaitykite Verslo Žinių parengtame straipsnyje čia.
Darius Kontvainas
Pardavimų projektų vadovas (Finansiniai sprendimai)
Mob.: +370 686 29384
E. paštas: darius.kontvainas@hansab.lt