Nacionalinėje bibliotekoje – pirmoji šalyje RFID UHF technologija
Vilnius, Lietuva
2017 m. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje pradėjo veikti pirmoji šalyje RFID UHF knygų apsaugos, procesų valdymo ir automatizavimo sistema. Šis sprendimas lankytojams leidžia savarankiškai pasiskolinti ir grąžinti leidinius, o darbuotojams palengvina darbą ir sudaro sąlygas efektyviau valdyti leidinių srautus bibliotekoje.
Iki šiol Nacionalinė biblioteka neturėjo jokios RFID procesų valdymo ir automatizavimo sistemos, o dabar tai yra vienintelė biblioteka Lietuvoje naudojanti UHF (angl. ultra-high frequency) RFID technologiją, kuri susieta su Lietuvos integralia bibliotekų informacijos sistema LIBIS. RFID procesų valdymo ir automatizavimo sistemą sudaro savitarnos knygų grąžinimo įrenginys, turintis su 9 krypčių rūšiuoklį, savitarnos knygų grąžinimo įrenginys bibliotekos nedarbo metu, savitarnos knygų išdavimo ir grąžinimo terminalai, personalo darbo vietos, apsauginiai varteliai, inventorizavimo įrenginiai, lipdės ir programinė įranga.
„Knygų išdavimo procesas yra automatizuotas, tai leidžia sutaupyti darbuotojų laiką. RFID sistema sudaro sąlygas lengviau identifikuoti išnešamą leidinį. Ir anksčiau turėjome saugos lipdžių, kurios suveikdavo išnešant knygą iš bibliotekos, tačiau įsidiegus RFID UHF sistemą galime identifikuoti, kokios konkrečios knygos yra išnešamos ir taip sekti knygų judėjimą. Naudojant belaidį knygų inventorizavimo prietaisą, galima rasti „pasiklydusią“ knygą lentynose.“ – šios įrangos pranašumus komentavo Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos IT valdymo skyriaus vadovas Mantas Janavičius.
Nacionalinės bibliotekos lankytojai nuo šiol gali savarankiškai pasiskolinti ir grąžinti bibliotekoje esančius leidinius. „Renovavus nacionalinę biblioteką, atnaujinome ir teikiamas paslaugas. Nusprendėme suformuoti fondą ir suteikti teisę visiems lankytojams išsinešti knygų iš šio fondo. Kad palengvintume knygų išdavimo procesą, įdiegėme knygų išdavimo ir grąžinimo savitarną“. – pasakojo M. Janavičius. UHF RFID technologija gerokai pagreitino skolinimosi ir grąžinimo procesus. Didžiuliame Nacionalinės bibliotekos pastate bibliotekininkai gali lengviau, greičiau ir efektyviau valdyti leidinių srautus.
Mūsų įmonės „Hansab“, kuri ir įdiegė šią technologiją, pardavimų projektų vadovas Marius Bankauskas džiaugiasi, kad Nacionalinės bibliotekos pavyzdžiu seka ir kitos viešosios bibliotekos, planuodamos įsidiegti RFID UHF sprendimus.